Опубліковано 29.12.2024
Ключові слова
- міжнародний ринок,
- витрати на ВПК,
- військово-промисловий комплекс,
- інноваційні технології,
- міжнародні проекти
Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Анотація
У статті представлено результати дослідження розвитку міжнародного ринку озброєння в ХХІ ст. Ідентифіковано, що держави виробляють зброю перш за все для оборонних цілей, але конкретні форми та обсяги виробництва озброєнь є скоріше питанням економіки. Визначено ключові ознаки міжнародного ринку озброєння у ХХІ ст., а саме високий рівень транснаціоналізації, існування проблеми латентності даних щодо реальних масштабів виробництва та торгівлі тощо. Проаналізовано динаміку витрат на ВПК та визначено країни з найбільшими частками інвестицій у розвиток ВПК. Обґрунтовано, що безпекові виклики, які стали перед Україною активізували різні види взаємодії в державно-приватному секторі оборонної промисловості, як і в середині країни, так і за рахунок міжнародного партнерства в рамках проєктів технічної допомоги.
В Україні з 2021 по 2022 роки стаття бюджету на оборону зросла майже в 10 разів, а військові витрати становили 34% ВВП у 2022 році порівняно з 3,2% у 2021 році. Обґрунтовано, що безпекові виклики, з якими стикається Україна, посилили різного роду виклики. взаємодії в державно-приватному секторі ОПК як всередині країни, так і через міжнародне партнерство в рамках проектів технічної допомоги. Зроблено висновок, що трансформація вітчизняного військово-промислового комплексу з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну здійснювалася прискореними темпами з використанням інструментів і технологій Четвертої промислової революції. І ці процеси потенційно підвищують конкурентоспроможність української військово-промислової продукції на міжнародному ринку. Проте сформулювати стратегію впровадження інноваційної зброї вітчизняного виробництва можна лише після вирішення питання підвищення обороноздатності країни у боротьбі з державою-агресором.
Отримано висновок, що трансформація вітчизняного ВПК з початку повномасштабного вторгнення рф на територію України здійснюється випереджальними темпами з використанням інструментів та технологій Четвертої промислової революції. І ці процеси потенційно підвищують конкурентоспроможність української військово-промислової продукції на міжнародному ринку.