№ 1 (2024): Національна безпека: право та економіка
ЕКОНОМІЧНІ АСПЕКТИ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ

ОСНОВНІ ЗАГРОЗИ ФІЗИЧНОЇ ДОСТУПНОСТІ ТА ЯКОСТІ ПРОДОВОЛЬСТВА В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

А. В. ШИНЬКОВИЧ
кандидат економічних наук, доцент кафедри публічного управління та адміністрування, Державний торговельно-економічний університет
Н. Л. НОВІКОВА
доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри публічного управління та адміністрування, Державний торговельно-економічний університет

Опубліковано 29.12.2024

Ключові слова

  • продовольча безпека,
  • нормативно-правове регулювання,
  • фізична доступність продовольства,
  • якість продовольства,
  • воєнний стан,
  • економічний україноцентризм
  • ...Більше
    Менше

Анотація

У статті описано результати дослідження правового регулювання економічного механізму державного управління продовольчою безпекою у частині фізичної доступності та забезпечення якості продовольства з метою виявлення проблемних місць та розробки напрямів його поліпшення. В умовах воєнного стану виникають особливі вимоги до нормативно-правового регулювання, враховуючи усі негативні наслідки бойових дій, ракетних атак, мінування значної частини території,  блокування логістичних об’єктів та маршрутів. Водночас, потреба забезпечити внутрішній ринок продовольством та продовжити зовнішньоекономічну діяльність в особливих умовах потребує від влади ефективних інноваційних рішень.

Розглянуто недоліки законодавчого забезпечення продовольчої безпеки та підзаконних актів, прийнятих за період від початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року, що є  чинними на момент виходу статті.  На основі аналізу зроблено висновки та внесено пропозиції щодо вдосконалення державного нормативно-правового регулювання фізичної доступності та якості продовольства в умовах воєнного стану. Деталізовано раніше введене поняття “економічний україноцентризм”. 

Методологія дослідження – монографічний, абстрактно-логічний, гіпотетичний методи, SWOT-аналіз  та  метод  структурно-функціонального аналізу. В основу гіпотези дослідження  покладено припущення, що, виявивши та класифікувавши нормативно-правове забезпечення функціонування продовольчих ланцюгів постачання в умовах воєнного стану, можна, зробити більш безпечною та розвинути фізичну доступність продовольства для внутрішнього споживача. А переглянувши та оновивши українське законодавства з метою повного дотримання міжнародних стандартів якості та безпечності харчових продуктів, (ЄС, ФАО, ВООЗ, Codex Alimentarius, ISO 22000, OIML, IPPC, ICMSF), можна забезпечити якісну правову базу для імплементації міжнародних стандартів якості та безпеки у виробництво, зберігання, транспортування та реалізацію  українських продуктів, як на внутрішньому ринку, так і на світовому. Теоретична значимість та новизна статті полягає у аналізі чинних законів України та підзаконних актів, конкретних авторських пропозиціях стосовно вдосконалення нормативно-правової бази в частині продовольчої безпеки України.