№ 1 (2024): Національна безпека: право та економіка
ПРАВОВІ АСПЕКТИ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ

ГРОМАДСЬКИЙ НАГЛЯД ЗА ДІЯЛЬНІСТЮ ДЕРЖАВНИХ ОРГАНІВ У СФЕРІ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ

В. В. МУШЕНОК
доктор юридичних наук, професор, професор кафедри адміністративного та процесу, Київський національний університет імені Тараса Шевченка

Опубліковано 29.12.2024

Ключові слова

  • адміністративно-правове регулювання,
  • громадський нагляд,
  • громадські об’єднання,
  • державна політика,
  • державні органи,
  • міжнародні акт,
  • національна безпека,
  • національне законодавство,
  • політичні права
  • ...Більше
    Менше

Анотація

У статті досліджено питання нормативно-правового регулювання відносин контролю (нагляду) громадянського суспільства за діяльністю публічної адміністрації у процесі забезпечення національної безпеки в Україні в умовах дії адміністративно-правового режиму воєнного стану. Вказано на особливу роль у досліджуваних відносинах активних представників громадянського суспільства та визначено необхідним подальше законодавчого забезпечення їх повноважень контролю (нагляду) та впливу на прийняття рішень та здійснення заходів представниками державної влади у сфері національної безпеки. Розглянуто особливості формування відносин громадського контролю (нагляду) за діяльністю публічної адміністрації за міжнародними нормативно-правовими актами такими як Загальна декларація прав людини, Міжнародний пакт про громадянські і політичні права, Європейська соціальна хартія тощо.

Встановлено важливим для розвитку національних відносин контрольної громадської безпекової діяльності подальше врахування міжнародного нормативно-правового закріплення повноважень громадських об’єднань. Досліджено національні нормативно-правові засади регулювання повноважень представників громадянського суспільства у секторі безпеки і оборони України, які закріплені законах України «Про національну безпеку України», «Про громадські об’єднання», Стратегії національної безпеки України, Стратегії реформування державного управління України на 2022-2025 роки тощо. Встановлено наявність не достатнього обсягу повноважень у суб’єктів громадського контролю за діяльністю публічної адміністрації в сфері національної безпеки. 

Запропоновано підтримання в цілому проекту Закону України «Про правові та організаційні засади громадського контролю та громадського діалогу в Україні» та внесення відповідних доповнень до принципів громадського контролю за діяльністю публічної адміністрації в сфері національної безпеки та оборони. Запропоновано наукове тлумачення вітчизняних стандартів громадянського контролю за публічною адміністрацією щодо забезпечення національної безпеки України.